Jak prodat nemovitost s hypotékou

Prodat nemovitost zatíženou hypotékou není v dnešní době nic neobvyklého. Zatížená nemovitost a nesplacená hypotéka se totiž již nepovažuje za handicap nemovitosti.

Nezvládáte platit hypotéku, rozvádíte se, začínáte stavět nebo se potřebujete přestěhovat? Seznámíme Vás krok po kroku s celým procesem.


Postup prodeje nemovitosti s hypotékou

 • Zjistěte si výročí fixace  

Na přípravách se musí začít min. o 2 měsíce dřív než je výročí fixace, aby se předešlo sankcím a problémům. Když budete prodej řešit právě v této době, máte možnost splatit svůj úvěr bez poplatku. Pokud není výročí fixace v blízké době a vy už nemůžete čekat, sankcím se pravděpodobně nevyhnete.

 • Informujte banku

Sdělte svůj záměr bance, požádejte ji o souhlas s prodejem a zašlete žádost o vyčíslení zůstatku hypotéky k datu očekávaného prodeje. Vyčíslení budete potřebovat i pro sepis kupní smlouvy s potenciálním kupcem. V kupní smlouvě si banka podmíní, že část prostředků z prodeje půjde bezprostředně na splacení vašeho úvěru. Banka má na vaši nemovitost zástavní právo a zákaz zcizení, které zruší až po zaplacení celé dlužné částky.

 • Doplaťte úvěr

Pokud máte vlastní prostředky, můžete zbývající částku zaplatit ze svého. Předčasné splacení hypotéky je ideálním řešení. Banka zruší váznoucí zástavní právo a vy můžete vesele prodávat. Pokud vlastní finanční prostředky nemáte, budeme se dále zabývat prodejem nemovitosti s hypotékou. A jaké jsou možnosti?

 • Kupující financuje koupi ze svého

V případě, že jste našli kupce, který má vlastní peníze a nepotřebuje čerpat hypotéku, máte vyhráno. Celý proces se urychlí. Část financí dostane banka a část vy. Samozřejmě záleží na tom, za kolik prodáváte a jaký je zbývající dluh na hypotéce.

Z důvodu bezpečnosti a zajištění vašich financí, doporučujeme využít advokátní úschovu. S kupujícím podepíšete kupní smlouvu a smlouvu o advokátní úschově. Můžete také spolu zajít do banky a využít bankovní úschovu. Za tuto službu musíte bance zaplatit. Advokátní úschovu a sepis kupní smlouvy obvykle hradí realitní kancelář přímo advokátovi.

Kupní smlouva je vložena do příslušného katastru nemovitostí, z úschovy uhradíte bance dluh na hypotéce a banka zajistí do 30 dnů výmaz zástavního práva.

Mezitím běží zápis vlastnického práva a k uvolnění zbytku peněz z úschovy dochází zpravidla po zápisu vlastnictví a předložení kvitance od banky.

 • Kupující má novou hypotéku

Jak postupovat?

 1. VY: Necháte si od banky vyčíslit zůstatek hypotéky a požádáte o souhlas se zapsáním nové banky jako dalšího zástavního věřitele do katastru nemovitostí s tím, že po úhradě dlužné částky svou zástavu odstraní.
 2. Kupující: uzavře hypoteční úvěr u své banky.
 3. VY: Uzavřete s kupujícím kupní smlouvu a podepíšete jako vlastník nové zástavní smlouvy, které vám dodá kupující.
 4. Vy: nebo kupující, podáte návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí ve prospěch nové úvěrující banky.
 5. Kupující: uhradí část kupní ceny z vlastních zdrojů na účet úschovy, advokát vydá potvrzení pro banku o této transakci.
 6. Nová úvěrující banka převede finance přímo na účet vaší banky, tím se zaplatí celá vaše hypotéka a zbývající část pošle na účet úschovy.
 7. Následně kupující nebo advokát vloží do katastru nemovitostí kupní smlouvu a podá návrh na zápis vlastnictví nemovitosti.
 8. Vaše banka podá návrh na výmaz zástavního práva.
 9. Po provedení vkladu kupní smlouvy ve prospěch kupujícího, vám zašle advokát zbývající část kupní ceny z úschovy.
 • Pokud potřebujete peníze RYCHLE

Obraťte se na nás, můžeme i vykoupit vaši nemovitost a tím celý proces urychlíme. Všechny náležitosti za Vás vyřídíme.  Budeme vám nablízku po celou dobu realizace a budeme vám nápomocni i při hledání jiného bydlení, odpovídající vašim požadavkům.


Byla pro Vás tato informace užitečná?

Hledat otázku a odpověď
Zeptejte se nás
Položit dotaz
Zavolejte ZDARMA
800 123 900

Za bezpečnost vašich
nemovitostí ručí

Michal Vejvoda | realitní specialista

Najdu vám byt, kterému budete říkat domov

Ing. Michal Vejvoda
realitní specialista
Jiřina Vejvodová | vedení společnosti , realitní specialistka

Mám radost, když plníme sny o bydlení

Jiřina Vejvodová
vedení společnosti , realitní specialistka