Jak prodat byt s hypotékou?

Prodat nemovitost zatíženou hypotékou není v dnešní době nic neobvyklého. Nesplacená hypotéka se totiž již nepovažuje za hendikep nemovitosti. Vaši starou hypotéku ale nikdo chtít už nebude, dokonce i rok stará hypotéka je dnes již nevýhodná a tak se vyplatí sjednat si novou. I když jste koupili dům a úvěr ještě nesplatili, při jeho prodeji nebudete muset jít s cenou výrazně dolů. A to přesto, že je na tyto nemovitosti v katastru uvaleno zástavní právo banky.

Prodej bytu s hypotékou je víceméně bezproblémový proces. Průběh prodeje bytu s hypotékou závisí na vaší aktuální situaci, možnostech a zejména na tom, co do budoucna potřebujete. Je na místě poradit se s nezávislým prostředníkem, který se vyzná nejen v prodeji nemovitostí, ale také v bankovních produktech.

Vhodný okamžik k prodeji? Konec fixace

V první řadě je třeba požádat banku o souhlas s prodejem nemovitosti a mimořádnou splátkou úvěru. Konec fixace je vaše šance. Právě tehdy máte možnost nejen refinancovat, ale taky úvěr doplatit bez sankcí. Prodej bytu s hypotékou na konci fixace úrokové sazby je finančně výhodnější řešení, neboť banka v tomto období nabízí nové úrokové podmínky, o nichž můžete jednat. A právě v tomto období si neúčtuje žádnou sankci za předčasné splacení hypotečního úvěru. 

Pamatujte na to, že vše musíte bance oznámit písemně a minimálně 30 dní před koncem fixačního období. Banka poté vydá souhlas. Následně ověří kupujícího, aby na něj mohla převést váš úvěr nebo si podmíní tok peněz na svůj účet. Tím dojde k vyrovnání vašich závazků a vy dostanete případný přebytek. Konkrétní forma záleží jen na tom, zda kupující platí v hotovosti či z jiného úvěru či zda přebírá stávající úvěr.

Možnosti vypořádání se starým dluhem

 • Stávající hypotéku doplatíte za použití vlastních financí.
 • Stávající hypotéku doplatíte penězi z prodeje nemovitosti 
  Necháte si vyčíslit dlužnou částku k přesnému datu. V kupní smlouvě si banka podmíní, že část prostředků ve výši dluhu půjde bezprostředně na splacení vašeho úvěru. Tento postup je možný v případě že:
  • Kupec má peníze již k dispozici.
  • Kupec si vyjednává vlastní hypotéku u téže banky.
   Tento bod je výhodný pro obě strany. Pro vás v jednání o snížení sankcí za předčasné splacení. Pro kupce v případě, že mu banka by udělá dobrou nabídku, aby si úvěr udržela.
  • Kupec si vyjednává hypotéku u jiné banky.
 • Jestliže pořizujete hypotéku na nové a dražší bydlení, můžete ji navýšit o potřebný doplatek staré hypotéky.
  S novým úvěrem zaplatíte nejen své nové bydlení, ale ještě vám zbudou prostředky na doplacení stávající hypotéky. Ručit budete novou nemovitostí a nový úvěr budete v měsíčních splátkách splácet již dle nové smlouvy. Tím se proces i pro kupce zjednoduší. I pro vás to může být výhodné z hlediska ušetření na sankcích, jestliže s novým úvěrem setrváte u stejné banky.

Kolik mě bude prodej bytu s hypotékou stát?

S prodejem jsou spojeny standardní poplatky jako je:

 • daň z převodu,
 • odhad,
 • poplatky na katastrálním úřadě,
 • poplatky spojené se službami za právníka
 • apod.

V případě spolupráce s realitní kanceláří pak počítejte s provizí 2 - 5 % z tržní ceny. Na druhou stranu si můžete být jisti, že bude o vše náležitě postaráno a časově sladěno a vy si tak s ničím nemusíte dělat starosti. Další výdaje pak závisí na období fixace. Jak jsme již zmiňovali výše, předčasné splacení hypotéky s sebou přináší jisté sankce. Těm se ale za určitých podmínek lze vyhnout nebo je alespoň snížit.


Byla pro Vás tato informace užitečná?

Hledat otázku a odpověď
Zeptejte se nás
Položit dotaz
Zavolejte ZDARMA
800 123 900

Za bezpečnost vašich
nemovitostí ručí

Michal Vejvoda | realitní specialista

Najdu vám byt, kterému budete říkat domov

Ing. Michal Vejvoda
realitní specialista
Jiřina Vejvodová | vedení společnosti , realitní specialistka

Mám radost, když plníme sny o bydlení

Jiřina Vejvodová
vedení společnosti , realitní specialistka